Kaip užsiauginti Šitakių? Dažniausiai užduodami klausimai apie jų auginimą.
1. Kuo Šitakiai yra
tokie ypatingi?
Kaip tradicinis patiekalų ingredientas šis grybas yra ypač populiarus Japonijoje, Korėjoje ir Kinijoje. Čia jų pavadinimas verčiamas kaip „kvapusis grybas“. Tačiau nežiūrint į puikias aromatines ir maistines savybes, Šitakiai turi ir biologiškai aktyvių komponentų.
Daugybė mokslinių tyrimų jau įrodė, kad Šitakiai turi priešvėžinių savybių, padeda reguliuoti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, padeda kovoti su stresu ir gerina kepenų bei inkstų veiklą. Šie grybai naudojami ir farmacijos pramonėje, dažniausiai preparatų imuninei sistemai stiprinti gamybai.
2. Kokios medienos reikia grybų „sodinimui“?
Penkiabalėje sistemoje 5 balus pagal tinkamumą gauna: ąžuolas, skroblas, kaštonas. 4 balai: beržas, alksnis, gluosnis. 3 balai – klevas. 2 balais vertinami drebulė ir kai kurios klevo veislės. Vaismedžiai vertinami vienu balu. Spygliuočiai netinka visiškai.
Tačiau pradedantiesiems nerekomenduojame naudoti žemiau nei 4 balais vertinamos medienos. Grybienos prigijimo laikotarpis gana jautrus, galite nepajusti klaidų. O šios skaudžiai atsilieps ne tokioje „mylimoje“ medienoje vešinčiai grybienai.
3. Kaip paruošti medieną?
Naudokite 8-18cm skersmens rąstelius, 1-1,2m ilgio (jums reiks juos panešioti, tad tai optimalus dydis). Kuo plonesnis – tuo didesnė išdžiūvimo rizika. Kuo storesnis – tuo sunkiau grybienai kolonizuoti visą rąstą (pirmasis grybas išdygs tik kai rąstas bus pilnai kolonizuotas). Todėl stenkitės naudoti daugiau vidutinio storio rąstelius. Medienos reikia šviežios, jokiu būdu nepapuvusios ar užsikrėtusios kitais grybais. Pjauti medieną reikia žiemą, palikti pagulėti apie 2 mėn. Nesijaudinkite, tiks ir seniau pjauta mediena, svarbu įsitikinti, ar ant jos neauga kiti grybai. Mes naudojome ir ąžuolo medieną, gulėjusią ilgiau nei metus.
4. Kaip teisingai „pasodinti“ grybus?
Kaip sodinamąją medžiagą pradedantiesiems rekomenduojame naudoti kaištukus. Jie yra brangesni nei palaida grybiena, tačiau patikimesni dėl mažesnio jautrumo išdžiūvimui sodinimo metu. Taip pat su kaištukais yra paprasčiau.
Jei pagulėjusių rąstelių skerspjūvyje matote įtrūkimų, didesnių nei 2mm, prieš sodinimą tokius rąstelius dar pamirkykite vandenyje bent 24val.
Jums reiks 8-8.5mm skersmens grąžtelio – įsivertinkite pagal kaištuką – kad kaištukas įsidėtų ne per lengvai ir ne per sunkiai. Guminio plaktuko kaištukų sukalimui. Bičių vaško, ar jo pakaitalo skylučių užtepimui.
Skylutes gręžkite tik prieš pat kaištuko įkalimą. Geriausia po kiekvienos skylutės išgręžimo iš karto pilnai įkalti kaištuką – šitaip geriausiai išsaugoma drėgmė. Rąsteliui reikia bent 50 kaištukų, tad skylutes reikia gręžti maždaug kas 10 cm korio principu (žr. nuotrauką). Sukaišius kaištukus reikia neatidėliojant užtepti skylutes ir rąstų galus vašku ar skystu parafinu.
5. Kur ir kaip statyti rąstelius?
Pirmuosius metus derliaus dar neturėsite, tad nesistenkite iš karto suteikti grybyno parko vaizdo. Svarbiausia reikia pavėsingos nuo vėjų apsaugotos vietos. Mes grybelius paguldėme sode tarp senų medžių. Įvairi literatūra rašo skirtingai, tačiau mūsų patirtis rodo, jog visgi geriau yra rąsteliams nesiliesti su dirvožemiu, bent kolonizavimo laikotarpiu - kad neužsikrėstų kitais grybais. Tad rąstelius pirmąjį sezoną galite sukrauti į neaukštas krūvas ant palečių ar panašiai.
6. Kaip prižiūrėti rąstelius su grybiena?
„Apsodintus“ rąstelius metams palikite ramybėje, tik laistykite. Mažiausiai kartą per dvi savaites. Saugokite nuo atokaitos. Truputis saulės nepakenks, tačiau didžiąją dienos dalį rąsteliai turi būti užkloti pavėsio. Sėkmingai kolonizuojamus rąstelius atskirsite iš baltos grybienos, pasirodančios rąstelių galuose.
7. Kada jau užaugs grybai?
Pirmo grybų derliaus sulauksite po metų, retkarčiais gali tekti palaukti dvejus. Pavasarį, kai baigiasi šalnos ir temperatūra nebekrenta žemiau 10°C (gegužę-birželį) turi išlįsti pirmieji grybai. Jei vistik praėjus metams po sodinimo dar nesulaukiate savaime pasirodančių Šitakių – užmerkite rąstelius parai vandenyje. Po kelių dienų turėtų pasirodyti pirmosios kepurytės. O jei vis viena nepasirodė – nepasiduokite, galbūt jūsų grybynui reikia dar truputį daugiau laiko.
Sėkmės!